System wolno pracuje. Co robić ?

2022-11-10
System wolno pracuje. Co robić ?

Prędkość pracy naszego systemu operacyjnego często ma kluczowe znaczenie. Jeśli jest on zbyt wolny, jakość naszej pracy jest niska, a jej efekty w długim terminie mogą wywołać poważny kryzys operacyjny. Większość firm korzysta z Windows 10 – systemu Microsoft który pozwala na niezwykle efektywną i szybką pracą w trudnych warunkach.

Jednak czasami zdarza się, że nawet tak popularny wybór może sprawiać nam problemy. Aktualizacje, bugi, wirusy i inne czynniki sprawiają, że jesteśmy praktycznie bezbronni. Jak poradzić sobie z wolnym, ociężałym i mało wydajnym systemem? Jak go zoptymalizować tak, aby praca była przyjemnością, nie udręką?

 

 

 

Przyspieszenie systemu – metody

Jeśli Twój PC działa wolno, poniższe sugestie mogą go przyspieszyć. Wskazówki opisujemy jedna po drugiej tak, aby były zrozumiałe i czytelne dla każdego użytkownika.

  • Najnowsze aktualizacje dla systemu Windows i sterowników to konieczność. Upewnienie się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu Windows. Podczas sprawdzania dostępności aktualizacji komputer sam przeskanuje system w ich poszukiwaniu.
  • Możesz poprawić wydajność, zwalniając trochę miejsca na dysku komputera. Komputer często wykorzystuje miejsce na dysku do wykonywania zaawansowanych obliczeń. Zwolnienie miejsca powinno pomóc.
  • ReadyBoost umożliwia korzystanie z dysku wymiennego. Takiego jak chociażby dysk flash USB. Celem jest poprawa wydajności komputera bez jego otwierania i generowanie większej ilości pamięci (RAM). ReadyBoost, wymaga zainstalowania pamięci flash USB lub karty pamięci z co najmniej 500 MB wolnego miejsca.
  • Uruchamiając nasz system przy okazji "budzimy" wiele innych programów, które automatycznie uruchamiają się razem z nim. Zmiany w ustawieniach pozwolą nam wyeliminować ten problem i przyspieszyć system. Monitoruj pracę swoich programów w tle.
  • Wirusy i złośliwe oprogramowanie potrafią bardzo spowolnić nasz system. Nieoczekiwanie komunikaty, dźwięki czy otwierające się programy to pierwsze, poważne symptomy. Instalacja oprogramowania antymalware oraz antywirusowego powinna nam pomóc.

 

Jakie rozwiązanie wybrać

Jeśli chcemy poradzić sobie z problemem prędkości naszego systemu, warto zorganizować regularne czyszczenie i formatowanie dysku. W kalendarzu powinna znaleźć się też rzeczy tak jak skanowanie programem antywirusowym, odinstalowanie niepotrzebnego programowania czy aktualizację wszystkich urządzeń.

Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nawarstwiająca się ilość problemów doprowadzi do zwolnienia wszystkich operacji na naszym PC. Najlepszym wyborem jest po prostu planowanie i czyszczenie. Warto pamiętać także o hardware. Czyszczenie komputera i jego komponentów może niespodziewanie przyspieszyć jego wydajność. Czasami problem może nie znajdować się wewnątrz, tylko na zewnątrz.

 

Podsumowanie

Podsumowując – szukając najlepszych rozwiązań podczas optymalizacji naszego komputera, warto wybrać te sprawdzone. Instalacja programu antywirusowego to podstawa. Czyszczenie, formatowanie dysku czy optymalizacja ustawień początkowych pozwolą Ci nie tylko przyspieszyć maszynę, ale także zwiększyć jej wartość i wydajność w czasie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel