Darmowe odpowiedniki płatnych programów
Szukając programów, w których będziemy pracować zawsze zastanawiamy się nad kosztami, budżetem oraz funkcjonalnościami. Czasami opłacalnym jest zakup konkretnego oprogramowania, a innym razem nie. Jak wybrać to, które sprawdzi się najlepiej? Gdzie szukać alternatyw, jeśli nie znaleźliśmy miejsca w naszym budżecie?
Jednym z popularniejszych wyborów na rynku jest LibreOffice oraz Gimp. Obydwie platformy oferują naprawdę szeroką gamę rozwiązań i zastosowań. Od tworzenia dokumentów, projektowanie prezentacji multimedialnych aż po dzielenie się nimi ze współpracownikami.
Jednak nie każdy użytkownik chce z nich korzystać a niektórzy szukają darmowych alternatywach. Gdzie je znajdziemy? Jak szukać rozwiązań, które pomogą nam wypełnić wszystkie funkcje tych płatnych programów? Dzisiaj pokażemy darmowe odpowiedniki wyżej wymienionych programów oraz dokonamy ich krótkiej Analizy.
LibreOffice – Darmowy odpowiednik
LibreOffice oferuje naprawdę szereg możliwości – to wieloplatformowy pakiet biurowy o szerokich możliwościach. Bardzo wszechstronne narzędzia pozwolą Ci na wykorzystanie całego potencjału w pracy biurowej. Jeśli chcesz tworzyć czytelne i kreatywne dokumenty – LibreOffice pozwala na naprawdę wiele. Jednak jeśli chcemy znaleźć alternatywę, gdzie jej szukać? Warto zwrócić uwagę na co najmniej 3. Są to:
- Apache OpenOffice – pakiet oprogramowania do biura typu open source. Służy głównie do tworzenia grafik, tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych. Ma bardzo zbliżone funkcje do Libre, jednak jest całkowicie bezpłatny. Jednym z największych plusów jest możliwość instalacji na dowolnej liczbie PC.
- Google Workspace – kolejne znakomite rozwiązanie jeśli szukamy alternatywy. To narzędzie biurowe oparte na chmurze obliczeniowej gwarantują bardzo zaawansowane rozwiązania. Szybko i sprawnie przygotujemy dokumenty tekstowe, arkusze czy formularze ankiet. Możemy też pracować offline.
- WPS Office – kolejne rozwiązanie przygotowane zarówno dla użytkownika macOS jak i Windows. Prosty układ przypominający ten Microsoft sprawia, że nasze operacje w tym programie będą szybsze i skuteczniejsze. Twórz, edytuj dokumenty tekstowe. Organizuj tabele danych czy pokazy slajdów. Możliwości wręcz nieskończone.
Podsumowując – wybór jest naprawdę szeroki. Rynek oferuje szereg rewelacyjnych alternatyw, które pomogą nam funkcjonować w biurowej rzeczywistości bez LibreOffice.
Gimp – Darmowy odpowiednik
Jeśli przez lata pracowałeś w GIMP i teraz szukasz alternatywy, dobrze jest rozejrzeć się po szerokim rynku, ponieważ znajdziemy tutaj naprawdę szereg ciekawych opcji. Jak wygląda alternatywa dla programu GIMP? Będzie to przede wszystkim:
- Krita – ciekawa alternatywa służąca przede wszystkim do malowania. Doskonale sprawdzi się podczas skomplikowanych prac malarskich i graficznych. 100 typów pędzli, intuicyjność oraz darmowość to cechy, które przemawiają za tym wyborem.
- Photopea – jest to narzędzie z którego można pracować bezpośrednio w przeglądarce. Interfejs tego narzędzia jest bardzo podobny do Photoshopa. Photpea obsługuje formaty typu Sketch, PSD, XCF czy XD. Projekty tworzone w GIMP bez problemu mogą być odtworzone właśnie tutaj.
- FireAlpaca – kolejna zaawansowana platforma do edycji grafiki, malowania oraz produkcji. Świetna opcja i alternatywa zarówno dla Photoshop jak i GIMP. Twórz pracę samodzielnie albo na bazie szablonów. Oferta jest naprawdę szeroka.
Podsumowując – wybór jest szeroki i niezwykle ciekawy. Jeśli chcemy wybrać coś dla siebie, spersonalizować – to rynek pełen jest gotowych rozwiązań. Programy edytujące grafikę są bardzo drogie, jednak darmowe alternatywy często pozwalają na bardzo wiele.
Podsumowanie
Jeśli nie wiesz, gdzie szukać dobrego programu do swojego biura, skorzystaj z naszych sugestii. Wymienione programy pozwolą Ci nie tylko lepiej pracować, być wydajnym ale także lepiej zorganizować swój budżet w tych trudnych czasach.